Jak we Wrocławiu myśleć, mówić, uczyć się po francusku. Nowa Francuska Szkoła Międzynarodowa, działająca według standardów i programu francuskiego Ministerstwa Edukacji otwiera się we Wrocławiu. Będą się w niej uczyć dzieci i młodzież w wieku od 2 do 18 lat.
We Wrocławiu rozpoczęła działalność Francuska Szkoła Międzynarodowa. Na czym polega specyfika tego akademickiego projektu i jak wzbogaci krajobraz edukacyjny Wrocławia?
Edukacja po francusku we Wrocławiu: l'Ecole Française Internationale de Wroclaw
- EFIW jest pierwszą szkołą francuską w regionie i drugą w Polsce. To długo oczekiwany przez wspólnotę francuskojęzyczną i frankofilską prawdziwy dom francuskiej kultury i tradycji – mówi Ruslan Syvoplias, założyciel l'Ecole Française Internationale de Wroclaw.
Francuska Szkoła Międzynarodowa we Wrocławiu oferuje program edukacji od przedszkola do liceum dla dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat, niezależnie od ich narodowości i poziomu znajomości języka francuskiego.
Jakość francuskiej edukacji buduje filozofia, na której się zasadza. Szkoła francuska nie jest jednak dobra jedynie dlatego, że jest francuska. „Jedyną rzeczą, do której przyzwyczaić należy dziecko, jest brak wszelkich przyzwyczajeń" pisał Jean Jacques Rousseau w traktacie „Emil, czyli o wychowaniu". To punkt wyjścia innowacyjnej edukacji.
Francuski system edukacji jest jednym z najbardziej elastycznych na świecie. We Francji dzieci chodzą do szkoły od 3. roku życia. To w szkole rysują, wycinają, rzeźbią, skaczą, śpiewają, rozmawiają, bawią się w tysiące gier, a w efekcie uczą się liter, cyfr, rozumienia swoich uczuć, nazywania przedmiotów i zjawisk.
Siedząc w ławce w wieku sześciu lat, mali uczniowie nie odczuwają żadnego dyskomfortu, ponieważ niemal nie odczuwają zmian: nauczyciele jak zwykle śpiewają i rysują razem z nimi. Dodawane jest tylko samodzielne czytanie słów i zdań oraz dokładne nazywanie bardziej złożonych obiektów lub zjawisk.
Program rozwijany jest w ten sposób aż do ostatniej klasy - 12 Terminale jako jednolity proces uczenia się nowego materiału na podstawie poprzedniego.
Już w klasie CP (6 lat) takie pojęcia jak m.in. drzewo genealogiczne (świetny sposób na wypracowanie dykcji), kombajn (oczywiście to Galowie wymyślili kombajn) i ssaki (prawie każdy ma zwierzaka) są wyuczone. Dzieci z niesamowitą łatwością zaczynają używać tych i wielu innych słów, bo wszystkiego potrzebują, bo wszystko im się podoba. Najważniejsze, żeby nie zniechęcać najmłodszych do tego pragnienia wiedzy pytaniami „po co ci to?".
Immersja językowa – pierwsze kroki przyszłego obywatela świata
Ważne pytanie, które niepokoi rodziców to: jak dzieci, które nie znają języka czują się w klasie, w której wszyscy mówią tylko po francusku?
Tymczasem niemal każdy rodzic szuka dla swojego dziecka możliwości uczenia się języka obcego poza szkołą. Według badań poziom nauczania języków obcych w polskich szkołach nie jest wystarczający.
Tego problemu nie mają szkoły międzynarodowe. Dzięki kompetentnej wizualizacji materiału edukacyjnego dzieci zanurzone w językowej atmosferze fenomenalnie i błyskawicznie zaczynają rozumieć znaczenie lekcji. Aby jednak mogli wyrazić swoje myśli, potrzebują połączenia z językiem ojczystym i dodatkowego pogłębionego kursu francuskiego jako języka obcego. Aby zniwelować różnice między dziećmi, okres adaptacyjny może trwać od sześciu miesięcy do dwóch lat.
Według badań naukowych dziecko, które w ciągu dnia ma kontakt z danym językiem przez więcej niż 20 proc. czasu w naturalny sposób rozwija znajomość tego języka, ponieważ dla dziecka nie ma czegoś takiego jak „język obcy".
Metoda immersji językowej – całkowitego zanurzenia dziecka w języku obcym i otoczenia nim jako środowiskiem, nauką i podstawą kontaktów sprawia, że dziecko w naturalny sposób staje się dwujęzyczne.
Nie jest za wcześnie na dobry wybór
W edukacji zwykle więc trzeba podjąć dobrą decyzję, gdy większość myśli „jest za wcześnie". Oczywiście nikt, ani rodzice, ani nauczyciele nie są w stanie przewidzieć, kim zechce zostać ten mały człowieczek, który teraz buduje wieżę z klocków.
Na tym etapie naprawdę nie warto wybierać uniwersytetu. Ale można wybrać system - system wiedzy akademickiej, w którym ogólny rozwój intelektualny stopniowo prowadzi młodego człowieka do zrozumienia swojej drogi życiowej. Albo alternatywny - system wczesnej specjalizacji, który pozwala szybko wkroczyć w dorosłość i zapewnić sobie utrzymanie. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, swoje zalety i wady.
Mimo całego swojego akademickiego charakteru, francuski system edukacji jest zaprojektowany w taki sposób, aby odpowiadać na najmniejsze zmiany, czy to niezrozumienie tematu, protest, czy zwykłe wątpliwości podczas odrabiania pracy domowej.
Szkoła nie musi być sztywna, niezdolna do przystosowania się do intensywnego przepływu informacji. Najróżniejsze formy ćwiczeń, spersonalizowany czas ich realizacji i kontrola bez presji oraz, począwszy od szkoły średniej, liczne zajęcia doradztwa zawodowego pozwalają samemu dziecku uświadomić sobie swoje możliwości i mocne strony. Jedni wybierają dla siebie uczelnie, na których muszą studiować 25 godzin dziennie, inni wolą lżejsze tempo. Wszystkie dzieci są różne, ale francuski system edukacji przygotowuje je do bezbolesnego pokonywania barier życiowych.
Szkoła, a nie szkoła językowa
Formuła szkoły międzynarodowej zakłada, że uczeń poznaje szereg przedmiotów, w efekcie zdaje egzaminy maturalne i otrzymuje zaświadczenie z Ministerstwa Edukacji kraju nadzorującego cały proces edukacyjny.
We Francuskiej Szkole Międzynarodowej we Wrocławiu główna część przedmiotów będzie prowadzona w języku francuskim. Język wykładowy jest ważny dlatego, że nauczyciele najczęściej potrafią nauczać dany przedmiot tylko w swoim własnym języku. Jednak dzieci z pewnością uczyć się będą także dwóch lub trzech przedmiotów w języku angielskim, co poprawi znajomość tego języka i zapewni naturalną łatwość przejścia z jednego języka na drugi. Jako drugi i trzeci język obcy uczniowie mają do wyboru języki: hiszpański i niemiecki.
Nasuwa się uzasadnione pytanie: co z polskim? Polski jest językiem ojczystym większości uczniów nowo powstałej szkoły oraz językiem kraju goszczącego. Język polski ma w l'Ecole Française Internationale specjalny status. Od pierwszej klasy dzieci polskie, a także innych narodowości, zaczynają uczyć się języka polskiego, polskiej historii, geografii i kultury. W liceum uczniowie mają możliwość wyboru kursu przygotowującego do matury polskiej lub do matury francuskiej (baccalauréat).
Wartości pełne znaczenia: wolność, równość i braterstwo
Choć znajomość języka francuskiego nie jest powszechna, bardzo wiele osób doskonale zna znaczenie słów Liberté, Égalité i Fraternité, szeroko rozpowszechnionych od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
Wolność, równość i braterstwo – ta dewiza państwa i społeczeństwa francuskiego towarzyszy nam w szkole. Do swobody wypowiedzi i wyglądu dodajemy swobodę poruszania się po szkole, swobodę wyboru lekcji i poziomu nauki przedmiotu. Dziecko zawsze może być tam, gdzie wybierze.
Nauczyciel i uczeń to osoby absolutnie równe. Nauczyciel nie ma władzy dyktowanej stanowiskiem i wiekiem. Uczeń nie musi udowadniać swojego prawa do bycia widzianym i słyszanym. Taki wzajemny szacunek jest najlepszym sposobem nauczenia dziecka przestrzegania reguł gramatycznych, twierdzeń, klasyfikacji gatunków zwierząt i roślin oraz innych wielkich osiągnięć nauki.
Jak w każdej międzynarodowej szkole, we Francuskiej Szkole Międzynarodowej we Wrocławiu uczą się dzieci z różnych krajów (na przykład we francuskim liceum w Warszawie uczą się dzieci z ponad 40 krajów). W wielonarodowych klasach szybko przyzwyczają się do różnic w wyglądzie, do specjalnych zwrotów w kilku językach, do nieznanych wcześniej świąt i rytuałów.
Uczniowie szkoły będą także uczestniczyć we wspólnych projektach z uczniami szkół francuskich z innych krajów. Braterstwo przestanie być w ten sposób abstrakcją, a stanie się samoistną wartością.
Szkoła, która podąża za dzieckiem, nie odwrotnie
Jaka szkoła jest dobra? Szkoła, w której dzieci są w ciągłym ruchu. Gdzie powtarzanie przerabianego materiału uświadamia dziecku jego własny potencjał. Gdzie szkolne zadania nawiązują do życia poza murami szkoły i tam są rozwiązywane. Najlepsza szkoła to taka, gdzie nowość stoi ponad rutyną.
XXI wiek rozpoczął się globalną rewizją myślenia w dziedzinie biologii, językoznawstwa, fizyki i miejsca człowieka na planecie. Jeśli widzimy wokół nas te nowe paradygmaty, powinniśmy uczyć nowoczesnej wizji świata. Francuski program szkolny zatem bardzo szybko reaguje na wyzwania rzeczywistości i zmienia się niemal co roku, dodając do podręczników najnowsze odkrycia i na nowo rozwijając swoją metodologię nauczania opartą na technologiach cyfrowych.
To praca nauczyciela, a nie nauka we francuskiej szkole jest trudnym wyzwaniem. Nauczyciel ciągle musi doskonalić się i poszerzać swój światopogląd. Uczyć się we francuskiej szkole jest wygodnie – żaden uczeń ani przez chwilę nie ma poczucia, że wkracza w inny świat, a życie zaczyna się dopiero po lekcjach.
Nauczyciel w szkole międzynarodowej to przyjaciel – i ucznia, i rodzica
Francuska edukacja od dawna dostrzega szkodliwość rywalizacji z rodzicami i od dawna oddziela obszary odpowiedzialności: rodzice są odpowiedzialni za codzienność dziecka, za jego wygodę i zaopatrzenie we wszystko, co niezbędne, a szkoła służy jego przyszłości, żeby młody człowiek wszedł w dorosłość niezależny i gotowy do wykonywania zawodu, który lubi. Istnieją statystyki potwierdzające korelację między przywiązaniem do nauczyciela a wyborem przyszłego zawodu w dziedzinie, w której ten nauczyciel uczy. Jednocześnie niezaprzeczalny wpływ nauczyciela na dziecko nie przeraża francuskich rodziców.
Państwo odgrywa ważną rolę w zarządzaniu oświatą, jako że zgodnie z długoletnią tradycją, francuski system edukacji jest scentralizowany. O organizacji i finansowaniu edukacji decyduje rząd. Systemem edukacji kieruje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Ministerstwo opracowuje szczegółowe programy nauczania dla wszystkich poziomów edukacji; organizuje procedurę naboru nauczycieli, definiuje treści kształcenia, rekrutuje nauczycieli, którzy uzyskują status urzędników państwowych, zapewnia im doskonalenie zawodowe; rekrutuje i szkoli inspektorów odpowiedzialnych za kontrolę jakości systemu oświaty...
Copyright © 2023 Ecole française internationale de Wroclaw